Ek Alan Nasıl Oluşturulur?

Ek alan bilgileri her modülde olan ortak bir özelliktir. Aşağıda anlatılacağı gibi istediğiniz modüllerde ek alan oluşturabilirsiniz.

Ek alan bilgileri olmayan bir alanı oluşturmak için kullanılır. Girmek istediğiniz bir bilgi var fakat öyle bir alan yok ise ek alan oluşturup o bilgiyi oluşturduğunuz alana girişini sağlayabilirsiniz.

Aşağıda kişi kartında ek alan oluşturma örneği vardır ;

Öncelikle müşteri yönetiminden kişi kartına tıklayın. Daha sonra o kartın içinde ek alan bilgilerini yönete tıklayıp açılan sayfada bir profil oluşturun. Sonra o profili seçerek “Ekle” butonuna tıklayarak alan adı – açıklaması – türünü girip “Kaydet” butonuna tıklayabilirsiniz. Artık o profili seçtiğinizde açılan kutucuklara istediğiniz bilgi girişini sağlayabilirsiniz.

Alan Adı : Oluşturacağınız alana vereceğiniz isimdir.

Alan Açıklaması : Alan için açıklama yazacağınız alandır.

Alan türlerindeki seçenekler;

Metin : Oluşturmak istediğiniz alan metin ve sayısal bilgilerden oluşuyor ise “Metin” seçeneği seçilmelidir.

Tam Sayı : Oluşturmak istediğiniz alan sadece sayısal bilgilerden oluşuyor ise “Tam Sayı” seçeneği seçilmelidir.  Örneğin Çocuk Sayısı, Kalan gün sayısı gibi bilgilerde kullanılması önerilir.

Ondalıklı Sayı : Oluşturmak istediğiniz alan sadece küsuratlı sayıdan oluşuyor ise “Ondalıklı Sayı” seçeneği seçilmelidir.  Örneğin Boy, Kilo gibi bilgilerde kullanılması önerilir.

Tarih : Oluşturmak istediğiniz alan tarihten oluşuyor ise “Tarih” seçeneği seçilmelidir.  Örneğin 18.06.2000-  09.10.2005 gibi bilgilerde kullanılması önerilir.

Çoklu Seçim : Oluşturmak istediğiniz alanda birden fazla seçenek olmasını istiyor iseniz “Çoklu Seçim” seçeneği seçilmelidir. Örneğin çocuğunuz var mı evet,hayır gibi cevaplar vereceğiniz bilgilerde kullanılması önerilir.

Geniş Metin: Oluşturmak istediğiniz alan geniş metin ve sayısal bilgilerden oluşuyor ise ” Geniş Metin” seçeneği seçilmelidir.

Saat : Oluşturmak istediğiniz alan saat bilgisinden oluşuyor ise “Saat” seçeneği seçilmelidir.

Para : Oluşturmak istediğiniz alan para bilgisinden oluşuyor ise “Para” seçeneği seçilmelidir.

Yıl/No : Oluşturmak istediğiniz alan yıl ve numara bilgisinden oluşuyor ise “Yıl/No ” seçeneği seçilmelidir.  Örneğin 2017/20 gibi bilgilerde kullanılması önerilir.

Max.Saha Boyu : Oluşturacağınız alanın boyu için vereceğiniz sayısal değerdir. Orada ilk etapta bir sayısal değer gelir siz alanın büyüklüğüne küçüklüğüne göre değiştirebilirsiniz.

Sıra Nosu : Koşula bağladığınız alanlarda sırasını belirlemeyi buradan yapabilirsiniz. Örneğin evlilik durumu sırası 1, çocuk var mı sırası 2 olduğunda sırayla açılır bunu seçmediğinizde yerler karışık gelir.

Boş Geçilemez : Bu seçeneği seçtiğinizde oluşturduğunuz alanı doldurmadan kaydı kaydetmenize izin vermez.

Bu Ek Alan Tanımı Koşula Bağlıdır : Bu seçeneği seçtiğinizde oluşturacağınız alan koşula bağlanmış olur. Aşağıda örneği bulunmaktadır. Örneğin ; Çocuğunuz var mı sorusuna ‘evet , hayır ‘seçeneklerinden evet denildiğinde kaç çocuğunuz var seçeneğini getirebilirsiniz. Bu şekilde yapmak için “ Bu Ek Alan Tanımı Koşula Bağlıdır ” özelliğini seçmeniz gereklidir.

 

Aşağıdaki örneklerde kişi ek alanı profili oluşturduk. Oluşturduğunuz profili seçerek ekle dedik bilgileri doldurduk kaydet dedik. Kaydettikten sonra aynı sayfada ” Yeni” butonuna tıklayarak kişi ek alanları altında birden fazla alan oluşturduk.(kilo, doğum tarihi, medeni durumu vb. gibi).

müşteri takip programı

 

müşteri takip programı

Ek alanı oluşturduk o sayfayı kapatıp Ek alan profili bölümünden istediğiniz profili seçtiğinizde alta bilgilerinizi yazabileceğiniz alanlar gelecektir. Aşağıdaki örneklerde de görebilirsiniz.

müşteri takip programı

müşteri takip programı

Hobileri seçtiğinizde hobilerle ilgili alanlar gelir.

müşteri takip programı

Ek alan oluştururken Boş geçilemez ve Bu ek alan tanımı koşula bağlıdır seçenekleri vardır. Boş geçilemez seçeneği seçtiğimizde o bilgiyi girmeden kaydetme yapamazsınız uyarı verir.

Bu ek alan tanımı koşula bağlıdır seçeneğini seçtiğinizde size bir başka soru daha sorar bir alan daha açılır otomatik olarak. Bu özellik çoklu seçimlerde yapılır. Size aşağıda ayrıntılı olarak nasıl yapıldığını anlatacağım.

müşteri takip programı

Nüfus profili altında evlilik durumu , çocuk varmı, kaç çocuğunuz var gibi ek alanlar oluşturdum.

Ekle butonuna tıkladım. Açılan sayfada alan adına evlilik durumu yazdım. Alan türünde çoklu seçimi seçtim. Olasılık olan yere de Evet,Hayır yazdım virgüllü olarak. Ve kaydettim.

(Olasılıklar virgülle ayrılır unutmayınız)

müşteri takip programı

Daha sonra bir alan daha oluşturdum çocuk var mı olarak. İşte bu alanı koşula bağladım .Evli misinize bağladım yani evli misinize evet dediğinizde artık alan olarak çocuğunuz var mı diye bir alanda gelmiş olacak. Hayır derseniz gelmeyecek.

müşteri takip programı

Aşağıdaki gibi evli misinize evet dedim çocuğunuz var mı seçeneği geldi ona da evet dediğimde kaç çocuğunuz var seçeneği geldi.

müşteri takip programı

Oluşturduğunuz ek alanlar ile detaylı arama bölümünden ilgili ek alanı seçip arama yaptırabilirsiniz. Aşağıdaki örnekte çocuk var mı sorusuna evet olanları Bul dediğimizde onları getirir.

müşteri takip programı

 

Ek alan ile ilgili örnekler :

Aşağıdaki örnekler gibi her alana kendiniz ek alanlar oluşturabilirsiniz.

müşteri takip programı müşteri takip programı müşteri takip programı

Oluşturmuş olduğunuz ek alanlarınızı tabloya kolon olarak ekleyebilirsiniz. Detaylı bilgi için inceleme sağlayabilirsiniz.