Gruplandırma Nasıl Yapılır?

EvoBulut grup özelliği tüm modüllerde kullanılan ortak bir özelliktir. Her modülün kayıtlarını dilediğiniz şekilde gruplandırarak bu gruplara göre arama ve raporlama imkanı sağlamaktadır.

Şimdi size gruplandırmanın nasıl yapılacağını anlatacağız ;

Her modülün içerisinde bulunan Grup Bilgilerini Yönet butonuna tıkladığınızda açılan penceredeki “Grup Bilgisi ” sekmesi oluşturmuş olduğunuz grupları listeler ve ilgili kayıt için tanımladığınız grupların seçilmesini sağlar.

Grupların içinde birden fazla seçenek var ise yanında + çıkar + ya tıkladığınızda alt grupları açılır. Onların arasından dahil olacağı grubu seçip Kaydet butonu ile kaydedebilirsiniz

Grup Yönet ” ise ilgili modülde gruplandırma oluşturmamızı sağlar.

Aşağıdaki resimde sol taraf açılan grupları listeler. Sağ taraf ise grup oluşturmak içindir.

Ana Grup Ekle : İlk oluşturulan ana gruptur.

Alt Grup Ekle : Sol taraftan seçmiş olduğumuz ana grubun altına alt grup eklemeniz içindir.

Grup Güncelle : Sol taraftan seçmiş olduğumuz grupta değişiklik yapmanız içindir.

Sil : Sol taraftan seçmiş olduğumuz grubu silmeniz içindir.

Grup Ek alan İlişkisi : Oluşturduğunuz grubu seçtiğinizde onunla bağlantılı bir ek alan gelmesini istiyorsanız bu seçenek ile yapabiliriz. Örnek ile aşağıda detaylı anlatımı yapılmıştır.

Şimdi örneklerle inceleyelim ;

müşteri takip programı

Grup Yönet sekmesine tıklayarak Kişi Grupları yazdık ve “Ana Grup Ekle” dedim. Sol tarafa Ana grubumuz oluşmuş oldu.

müşteri takip programı

Daha sonra sol taraftaki listeden Kişi Gruplarını seçerek Grup adı yazan yere Avukatlar yazarak ve “Alt Grup Ekle” dedim. Yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi Kişi gruplarının altına Avukatlar alt grubu oluşmuş oldu. Sizde bu şekilde gruplar oluşturabilirsiniz.

Oluşturmuş olduğumuz grubun seçimi yapmak için Grup Bilgisine tıkladım. Oradan Kişi Gruplarını açtım ve alt grubu olan Avukatlar seçeneğini seçerek “Kaydet” butonuna tıkladığımızda ilgili kaydı avukatlar grubuna dahil etmiş olduk.

Aşağıdaki gibi Grup bilgileri bölümüne seçip kaydettiğiniz grup gelmiş oluyor.

 

müşteri takip programı

Detaylı Arama bölümünden oluşturduğunuz gruplara göre arama yapabilirsiniz. İstediğiniz gruptaki verilere ulaşmak için aradığınız gruba yada gruplara tik atıp Bul butonuna tıklayabilirsiniz.

Aşağıdaki örnekteki gibi birden fazla grup seçenekleri oluşturabilirsiniz.

Grubu ek alan ile ilişkilendirmek istiyorsanız yani o grubu seçtiğinizde hangi ek alanın gelmesini istiyorsanız “Grup ek alan ilişkisi ” bölümünden istediğiniz ek alanı seçip Kaydet dediğinizde o grubu seçtiğinizde altta bağlantılı ek alan da gelir.

Aşağıdaki örnekte gördüğünüz gibi Avukatlık bürosunu seçtiğinizde artık ek alanda avukatlık büro bilgisi ek alanı da gelmiş olacaktır.

Ek alan ile ilgili daha detaylı bilgi almak için Ek Alan Nasıl Oluşturulur? yazımızı inceleyebilirsiniz.