Elektrik, Su, Doğalgaz, İnternet, Telefon E-faturalarını Nasıl Faturaya İşlerim?

Türk Telekom, Turkcell, Vodofone gibi birçok kurumdan tarafınıza fatura gelmektedir. Bu faturaların diğer faturalardan farkı birçok özel iletişim vergisini barındırması olmaktadır.

Bu firmalardan gelen e faturaları alış faturası olarak işlerken dikkat etmemiz gereken birkaç husus olacaktır. Bunu bir örnek üzerinden anlatabiliriz. Örneğin Türk Telekom’dan gelen bir alış faturasını birlikte işleyelim.


Elektrik, Su, Doğalgaz, İnternet, Telefon E-faturalarını Nasıl Faturaya İşlerim?


Yukarıdaki resimde de görüldüğü üzere faturanın toplam tutarı 283 TL’dir. Ve faturanın detaylarına baktığımız da ise birçok özel iletişim vergisi bulunmaktadır. Vergileri de baz alarak alış faturanızı işleyebilirsiniz. Gelen e faturalar ekranından faturanızı kabul ettikten sonra “Alış Faturası Oluştur” ibaresine tıklayınız. Tıkladıktan sonra “Alış Faturası” ekranı açılacaktır.

– Gelen ekrandan “Hizmet Ekle” diyerek hizmetinizin seçimini sağlayınız. İlk hizmetin birim fiyatını faturada yer alan “Matrah” üzerinden işleyeceğiz. Bu satıra kdv oranını (%18) ve öiv oranını (%7,5) olarak giriniz.

– Özel iletişim vergilerini, telsiz kullanma ücretlerini girmek adına ise ilave hizmet satırını kullanmamız gerekecektir. İlave hizmet satırını da ekleyerek “Özel İletişim Vergisi Yeni Tesis”, “Telsiz Ruhsatname Ücreti“, “Telsiz Kullanım Ücreti”, “Geçen Aydan Devir” ücretlerini toplayıp, gelecek aya devir ücretini çıkararak tutarı satıra yansıtmış olacağız.


Elektrik, Su, Doğalgaz, İnternet, Telefon E-faturalarını Nasıl Faturaya İşlerim?


Yukarıdaki resimde de görüldüğü üzere faturamızın toplam tutarı gelen fatura ile birebir tutmuş oldu. Sonuç olarak özel iletişim vergilerini yoğun olarak kullanan firmaların faturalarını işlerken bu yöntem sayesinde tüm faturalarınızı pratik olarak işleyebilirsiniz.

Müşterilerimizin Değerli Yorumları