Stok Sayım Fişi Nasıl Kesilir?

Ürün Yönetimi-Stok Sayım Fişi alanından oluşturabileceğiniz bu fiş ile sayımı yapılmış/yapılacak olan stoklarınızın bilgilerini girebilirsiniz.


Stok Sayım Fişi; depoda kaç adet ürün olduğunu belirlemek amacıyla kullanılan bir fiş türüdür.

Stok Sayım Bilgileri ve Stok Hareketleri olmak üzere iki sekmeden oluşmaktadır.Stok Sayım Fişi 1


Stok Sayım Bilgileri sekmesinde;

Sayım Başlığı, tarih, depo, döviz türü ve açıklama gibi bilgileri doldurabileceğiniz alanlar bulunmaktadır. İlgili alanları doldurup kaydettikten sonra ürün ekle butonu ile stoklarınızı seçebileceğiniz satırı aktifleştirip ilgili bilgileri görüp güncelleyebilirsiniz.

   1.Adım: Kartın üst ana ekranında bulunan bilgileri doldurup kaydet butonuna tıklayarak kartımızı kaydedelim.

   2.Adım: Ürün ekle diyerek stok verilerinizi görebileceğiniz/güncelleyebileceğiniz satırları ekleyelim.

   3.Adım: Sayımı yapılmış/yapılacak olan stoğumuzu satırlardaki hücrelerden seçelim.

   4.Adım: Seçilen stoğumuzun otomatik olarak gelen verilerini kontrol edelim, sayılan miktarını dilersek manuel olarak güncelleyelim.

   5.Adım: Sayılan miktarını manuel olarak güncelledikten sonra klavyeden Enter tuşuna basalım. Böylelikle güncelleme ile birlikte mevcut miktar ve sayılan miktar arasındaki farkı gösteren Fark hücresindeki veri de güncellenmiş olacaktır.Stok Sayım Fişi 2Excelden Aktar butonu ile; sayımını Excel dosyası olarak hazırladığınız/hazırlayacağınız verileri aktarabilirsiniz. Burada önemli olan kriterler; açılan penceredeki değişken bilgiler ile Excel dosyasında hazırladığınız bilgilerinizin aynı şeyi ifade ediyor olması ve hücresel olarak eşleşiyor olabilmesidir.

Örneğin; stok kodu veriniz A hücresinde, stok adı veriniz B hücresinde, sayılan miktar veriniz C hücresinde, birim fiyat veriniz D hücresinde olarak bir Excel dökümü hazırlamış olmanız ve açılan pencerede de aynı şekilde eşleştirmeleri yapmanız gerekmektedir.


Yukarıdaki işlemleri yaptıktan sonra Gözat butonuna tıklayarak hazırladığımız Excel dosyasını seçip yükleme sağlayabilirsiniz.Stok Sayım Fişi 3

Sayılmayanları Bul butonu ile; stok yönetimi modülünde kayıtlı olup da stok sayım fişi oluşturduğunuz ekranda herhangi bir verisi olmayan stoklarınızın, sayım satırlarınıza eklenmesini sağlayabilirsiniz. Bu özellik sayesinde sayım yaparken gözünüzden kaçmış olabilecek stoklarınızı ilgili ekrana getirebilirsiniz.


Seri Lot Bilgisi butonu ile; şayet oluşturduğunuz sayım fişi ekranında seri lot kullanılan bir stoğunuz varsa, yanında bulunan kutucuktan tikledikten sonra seri lot bilgilerine ulaşabilirsiniz.Stok Sayım Fişi 4

Stok Hareketleri sekmesinde müşteriye, modüle, içeriğe göre filtre uygulayarak daha önceki benzer verilere kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.


Stok Sayım Fişi'nde yukarıda bahsettiğimiz gibi işinizi kolaylaştıracak, kontrollerinizi rahatça sağlayabileceğiniz ve hataya imkan tanımayan özelliklerimiz bulunmakta. Bu özellikleri dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

Son olarak; işlemlerinizi tamamladınız, kontrollerinizi sağladınız artık yapılan sayımın stok bakiyelerine yansımasını istiyorsunuz. Burada yapacağınız işlem; ekranın üst kısmında bulunan Onay butonuna tıklamak... Artık yaptığınız sayımlar stoklarınıza giriş hareketi olarak yansımış olacaktır.Müşterilerimizin Değerli Yorumları