Gelir Gider İşlemleri Nasıl Yapılır?

Gider  Kayıtları: Gider, işletme faaliyetlerini yürütebilmek için yapılan ve belli bir döneme ait olan varlık ve hizmet tüketimlerinin parasal ifadesidir. Yani işletme, satışını yaptığı malların temini ve diğer faaliyetler için bir takım harcamalar ( elektrik, su,personel ücreti, kira vb.) yapar. Bu harcamaların tümüne gider (masraf) denir.

Gelir  Kayıtları: İşletmenin mal ve hizmet satışlarından veya yaptığı işlerden dolayı elde ettiği değerlere gelir (hasılat) denir.


1


Gelir kaydı oldu ise o seçeneği seçerek Ekle butonuna tıklayınız. Açılan ekranda gerekli alanları doldurduktan sonra Kaydet butonuna tıklayabilirsiniz.


2


Yukarıda gördüğünüz üzere bir gelir kaydı oluşturuldu. Henüz tahsilat işlemi gerçekleştirilmediği için kişi borçludur.

Ödemeye geldiğinde ise bu işlem açılıp Tahsilat Bilgileri kısmında yer alan + butonun tıklayıp tahsilat türü seçilerek açılan ekrandaki bilgileri doldurup kaydet butonuna tıklandığında aşağıdaki örnekteki gibi borç sıfırlanır.

Aşağıdaki örnekte görebilirsiniz.


3


1000 TL  geliri 2 taksitte alacak iseniz ;

Kasa İşlemleri -Tahsilat modülümüzden almış olduğunuz ilk taksiti işleyip sonraki gelen ödemeyi de ikinci taksit olarak tahsil ederek taksitli işlem yapabilirsiniz.

Müşterilerimizin Değerli Yorumları