Fiyatlandırma Stratejileri Nelerdir?

Fiyatlandırma Stratejileri Nelerdir?

Müşteri için bir hizmete, mala ya da ürüne ödediği fiyat önemlidir. Fiyatlandırma stratejisi ile bu meblağlar iki taraf için de kazançlı bir hale getirilebilir. Kâr hedeflerinize ulaşmak bakımından fiyatlandırma stratejileri oldukça önemli bir yere sahip. Firma ya da markanın ürün fiyatlandırmasını malın maliyeti altında yaparsa kendi zarar edebilir. Ürün maliyetinin çokça üzerinde fiyatlandırması ise müşterilerin tercih etmeme sebebi olabilir. Ürün maliyeti ve kârını belirleyebilmesi oldukça stratejik bir noktadır.

En İyi Fiyatlandırma Stratejileri Nelerdir?

Bir ürünü fiyatlandırırken hem hedef müşteri kitlenizi hem de ürünün yol açtığı masrafları değerlendirmeniz gereklidir. İşte birkaç fiyatlandırma stratejisini sizler için sıralıyoruz:

Satıcı Fiyatlandırması: Satıcı fiyatlandırması, küçük mağaza ve markaların tercih ettiği, perakende satışları önleyerek iyi bir kazanç sağlamaya çalıştığı fiyatlandırma stratejisidir.

Rekabetçi Fiyatlandırma: Birçok opsiyona sahip olan müşterinin ilk gerçekleştirdiği adımlardan biri fiyatları karşılaştırmaktır. Her zaman iyi fiyatlandırma yapmak, rakip markaların yarıştığı konulardan biridir.

Biçimlendirme Fiyatlandırması: Markaların ürün üzerinde daha önce işaretleyerek belirlediği tutar. Sonrasında kâr marjı yüzdesi esas alınarak fiyatlandırma yapılır.

Çarpıklık Fiyatlandırması: Bu fiyatlandırma stratejisinde mallara ödenen maliyet iki katına çıkartılarak perakende fiyatı belirlenir.

Psikolojik Fiyatlandırma: Psikolojik fiyatlandırma stratejisinde müşterinin fiyatı indirimli, pazarlık ya da satış fiyatı olarak algılaması sağlanır ve fiyat belirlenir.

Çoklu Fiyatlandırma: Çoklu fiyatlandırma stratejisinde tek bir fiyata, birden çok ürün satılır. 20 TL gibi bir ücret karşılığında üç ürün satışı gerçekleşir. Perakendeciler bu strateji ile tüketicilerin daha yüksek miktarlarda alışveriş gerçekleştirmekte olduklarını fark etmişlerdir.

Ekonomi Fiyatlandırması: Bu stratejide müşterilere en uygun fiyatın sunulması amaçlanır. Bununla paralel olarak ürün maliyetlerini de düşük tutmak amacıyla üretim maliyetleri gibi yerlerden kısılır.

İndirimli Fiyatlandırma: Maliyetten daha az fiyatlandırarak satış gerçekleşir. Firmanın bir kârı bulunmamasına rağmen, bir satışın gerçekleşmesi diğer bir satışı getireceği düşüncesine inanılır.

Paket Fiyatlandırması: Paket fiyatlandırma stratejisi ile tek bir ürün yerine, paket şeklinde daha uyguna satış gerçekleştirilir. Paket fiyatlandırması ile hem satılmamış olan paketler elden çıkar hem de müşteri verimli bir alışveriş gerçekleştirmiş olur.

Müşterilerimizin Değerli Yorumları