Kamuya E-Fatura Nasıl Düzenlenir?

Kamu kurumlarına düzenlenen E-faturalarda mevcutta düzenlenen faturalardan farklı olarak bulunması gereken ek alanlar "Kamu Harcama Süreçlerinde UBL-TR e-Fatura Kullanımı" kılavuzunda belirtilmiştir. İlgili kılavuza https://ebelge.gib.gov.tr/dosyalar/kilavuzlar/Kamu_e-Fatura_Teknik_Kilavuzu.pdf adresinden ulaşılabilirsiniz.

Kılavuzda belirtilen alanların neler olduğu ve Evobulutta kamu faturası düzenleme işlemlerini yazımızda detaylı inceleyeceğiz.

     ●Öncelikle kamu kurumlarına fatura keserken E-fatura Senaryosunun "Kamu" olarak seçilmiş olması gerekecektir. Kamu kurumlarının alıcı pk adresinin de urn:mail:defaultpk@muhasebat.gov.tr olarak geldiğini kontrol edebilirsiniz.

       Evobulutta müşteri kartının içinde bulunan Ek Bilgiler kısmındaki E-Fatura Bilgileri sekmesinden Senaryoyu kamu olarak güncelleyebilirsiniz.


kamu senaryo


     ●İkinci olarak kamu kurumlarına düzenlenen E-Faturalarda banka bilgisinin bulunması zorunludur. Kamuya düzenlenen faturalarda yer alacak olan banka bilgisi için Ayarlar > Büro Tanımları > Firma Profili > Elektronik İşlemler sekmesinden IBAN    Numarası alanını doldurmanız gerekmektedir. Iban numarası; TR ile başlayıp aralarında boşluk olmayacak şekilde toplam 26 karakterden oluşmalıdır.


     ●Son olarak ise 23/02/2021 tarihinde yayınlanan duyuruya göre genel bütçe kapsamı dışında kalan idarelerin E-Fatura uygulaması kapsamına mevcut VKN bilgisi ile alınması halinde, ilgili idarelerin vergi mükellefiyetleri harcama birimi bazına dönüşeceğinden kamu faturalarında ikinci bir VKN alanı ihtiyacı doğmuştur. Bu sebeple kamu faturalarında Ödeme Yapacak Harcama Birimi VKN alanının da doldurulması gerekmektedir.

Evobulutta düzenlemiş olduğunuz kamu faturasında Ödeme Yapacak harcama Birimi VKN alanını faturanın içindeki Detay bilgiler sekmesinde bulunan ilgili alana girebilirsiniz.


ödeme yapacak harcama birimi


Genel bütçeli kurumlar için bu VKN faturanın kesildiği VKN bilgisi ile aynı olacaktır. Özel bütçeli kurumlar için ise faturanın kesildiği VKN ile aynı olmakla birlikte farklı da olabilir. Eğer ilgili kurum size ikinci bir VKN iletmemiş ise aynısını girebilirsiniz.Müşterilerimizin Değerli Yorumları