Taksit Tahsilatı Nasıl Gerçekleştirilir?

Taksitli satışınızı program yardımı ile gerçekleştirdikten ve ödeme planınızı oluşturduktan sonra taksit tahsilatınızı gerçekleştirebilirsiniz.

“Finans Yönetimi”“Taksit Tahsilatı” modülüne geliniz.


Taksit Tahsilatı Nasıl Gerçekleştirilir


Müşteri Adı: Tahsilatı gerçekleştireceğiniz müşterinin seçimi sağlanır.

Tahsilat Tarihi: Tahsilat tarihinin girişi sağlanır.

Tahsilat Tutarı: Tahsilat tutarının (taksit borcunun) girişi sağlanır.

İşlem Türü: Tahsilatın gerçekleştirileceği işlem türü seçilir. Örneğin; kasa tahsilat, kredi kartı ile tahsilat ve alınan havale gibi.

Kasa: İşlemi kasa tahsilatı olarak gerçekleştireceksiniz kasa seçiminin sağlanması gerekmektedir. Kasalarınız tanımlı değil ise tanımlayabilirsiniz detaylı bilgi için yazımızı inceleyebilirsiniz.

Banka: İşlemi bankadan alınan havale ya da kredi kartı ile tahsilat olarak gerçekleştireceksiniz banka seçimi sağlamanız gerekmektedir. Bankalarınız tanımlı değil ise tanımlayabilirsiniz. Detaylı bilgi için yazımızı inceleyebilirsiniz.

Açıklama: Açıklamalarınızı girip, kısa notlar alabileceğiniz alandır.

Geldiğiniz ekrandan “Müşteri Bilgisini” seçtiğiniz anda o müşteriye ait taksitli ödeme planı varsa “İşlem Listesi” kısmına hemen yansıyıp yanda da ödeme planı gelecektir.


Taksit Tahsilatı Nasıl Gerçekleştirilir ?


Ne kadar ödeme yapmak istiyorsanız “Tahsilat Tutarı” kısmına giriş yapmalısınız. Tutarı girdikten sonra “İşlem Türü“nü seçip “Tahsilat Oluştur” demeniz yeterli olacaktır. Yazmış olduğunuz tutar taksitlerinizden ve toplam tutardan düşmüş olacaktır.


Taksit Tahsilatı Nasıl Gerçekleştirilir ?


Yukarıdaki resimde de görüldüğü gibi 9.ayın taksit tutarı tahsil edilmiştir. Ve toplam borçtan da düşerek “Kalan Toplam Tutar” kısmında görüntülenmiştir. Ayrıca “İşlem Listesi” kısmında yer alan “İşlemler” butonuna tıklayarak da taksitlendirme ile ilgili yapılan tüm işlemleri görüntüleyebilirsiniz.


Taksit Tahsilatı Nasıl Gerçekleştirilir ?


Tahsilat işlemi ile ilgili bir yanlışlık yaptığınız taktir de silmek için taksit satırının üzerine gelip tıklamalısınız. Tıkladığınız anda “Tahsilat Listesinde” işlem listelenecektir. “Sil” butonuna tıklayarak işlemi gerçekleştirebilirsiniz.


Taksit Tahsilatı Nasıl Gerçekleştirilir ?


“Sil” dediğiniz anda işlemi “Finans Yönetimi” – “Banka İşlemleri” modülünün altından kaldıracaktır. Taksit tahsilatı ile ilgili işlemlerinizi bu ekran yardımı ile pratik bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Müşterilerimizin Değerli Yorumları