Belge Seri Numarası Nasıl Tanımlanır?

Belge seri numarası; fatura, irsaliye, satış fişi gibi belge türlerinin sistematik olarak ilerleyebilmesi adına kullanılır.

Kağıt fatura, irsaliye ve satış fişi düzenleyen kişiler ya da kurumlar bu belgelerin üzerinden yer alan seri numarasına göre faturalarını kesmektedirler. Bu belgeleri düzenleyebilmek adına da program içerisinden belge seri numaralarının tanımlanması gerekmektedir.

Kağıt fatura dışında eğer GIB portal aracılığıyla faturalarınızı kesiyorsanız GIB ile başlayan seri numaranızı Evobuluta da tanımlamanız faturalarınızı işlerken kolaylık sağlayacaktır, aynı seri numarasıyla kaydettiğinizde kontrol etmeniz daha kolay olacaktır.

Belge seri numarasını tanımlamak için; “Ayarlar” – “Referans Kayıtları” – “Satış Tanımları” -“Belge Seri No” kısmına gelinir.


Belge Seri Numarası Nasıl Tanımlanır


“Ekle” diyerek belge seri numarası tanımlama ekranına geçilir. Gelen ekrandan “Belge Türü“, “Belge seri no başlangıcı”, “Kaç Hane” ve “Yetkili Kullanıcılar” bilgileri doldurulur.


Belge Seri Numarası Nasıl Tanımlanır


Aktif/Pasif: Tanımlayacağınız seri numarasının aktif ya da pasif olma durumunu belirleyebilirsiniz. Örneğin bir sonraki yıl farklı bir seriden devam edeceğiniz zaman önceki seriyi pasife alabilirsiniz.

Belge Türü: Hangi modül için seri numarası tanımlanacaksa o modül seçilir. Örneğin; satış faturası, alış faturası, satış irsaliyesi, alış fişi gibi..

Belge Seri: Belge seri numarasının başlangıcı hangi harf olacaksa o belirlenir. Örneğin; A serisi, B serisi, C serisi gibi..

Belge Seri No Başlangıcı: Belge seri numarasının başlangıcı belirlenir. 1,2,3 gibi. Örneğin Evobuluta geçiş yaptığınızda fatura koçanınızda belirli bir sayıya gelmişseniz kaldığınız yerden devam etmek için kullanabilirsiniz.

Kaç Hane: Belge seri numarası kaç hane olacaksa hane sayısı belirlenir. 6 hane, 7 hane gibi.. 

Yetkili Kullanıcılar: Belge seri numarasını kullanmaya hangi kullanıcılar yetkili olacaksa o kullanıcılar belirlenir. Sadece ismi seçilen kullanıcılarda ilgili seri çıkacaktır.

Belge seri numarasını gerekli bilgileri doldurarak tanımlayabilirsiniz. Bu işlemi yaptıktan sonra “Kaydet” butonuna basmalısınız.Belge Seri Numarası Nasıl Tanımlanır


Son olarak da “Yetkili Kullanıcılar” listesinden kullanıcının ismini seçerek (+) butonuna basmalısınız. Ve böylelikle hangi kullanıcıların tanımlanan seriyi kullanabileceklerini de belirlemiş oluyorsunuz.


Belge Seri Numarası Nasıl Tanımlanır


E-Fatura, E-arşiv ve E-İrsaliye gibi elektronik belgelerde ise seri numarası sistem tarafından otomatik atanmaktadır. Aktivasyonun yapıldığı aşamada e-belgelerinizde kullanacağınız serinizin ilk üç hanesini belirlemiş oluyorsunuz. Belirlenen serilere göre belgeleriniz otomatik olarak sıralı bir şekilde ilerleyecektir. Eğer geriye dönük fatura kesmeniz gerekiyorsa alternatif seri tanımlanması gerekmektedir. Geriye dönük faturalar güncel kullandığınız seriden farklı bir seri numarası ile ilerleyecektir. E-irsaliyelerde ise 

Eğer firmanızın farklı şubeleri bulunuyorsa; Evobulutta her şubeniz için ayrı seri numarası ile E-Fatura ve E-İrsaliyelerinizi oluşturabilirsiniz. Böylece şube bazında rapor aldığınızda hangi şubeden kaç irsaliye/fatura kesildiği bilgisine ulaşabilirsiniz. Şube bazında takibiniz de kolay olacaktır.


Alternatif seri tanımlanması ve şube bazında ayrı serilerin tanımlanması konusunda 0850 420 1 300 numaralı çağrı merkezimizi arayarak destek ekibimizden yardım alabilirsiniz.

Müşterilerimizin Değerli Yorumları