Finans Raporları- Müşteri Hesap Raporları Nasıl Alınır ?

Müşterilerinizin borç, alacak ve bakiye durumuna göre analiz yapabileceğiniz bir rapor türüdür.

Raporlar > Finans Raporları > Müşteri Hesap Raporları kısmına gelinir.

Müşteri Hesap Raporları sayfasında rapor seçimi, tarih aralığı, bakiye türü, müşteri, muhasebe kodu başlangıcı ve muhasebe kodu bitişi gibi alanlar yer almaktadır.

Rapor Seçimi: Rapor seçiminin yapılacağı kısımdır. Müşteri kart listesi ve müşteri hesap toplamı tarih (devirli) olarak 2 rapor türü yer almaktadır.

 – Müşteri Kart Listesi: Belirli bir tarih aralığına göre borçlu ve alacaklı müşterilerin listesini alabileceğiniz rapor türüdür.

 – Müşteri Hesap Toplamı Tarih ( Devirli): Girilen tarih aralığına göre müşterinin devreden borç ve alacaklarının listelendiği rapor türüdür.

Tarih Aralığı: Başlangıç ve bitiş tarihinin girişi sağlanır.

Bakiye Türü: Hangi bakiye türüne göre raporlama almak isterseniz onun seçimi sağlanır. (Borçlu müşteriler, alacaklı müşteriler gibi)

Müşteri: Müşterinin seçimi sağlanır.

Muhasebe Kodu Başlangıcı: Muhasebe kodu başlangıcının girişi sağlanır.

Muhasebe Kodu Bitişi: Muhasebe kodu bitişinin girişi sağlanır.

Bahsedilen alanlara göre filtreleme işlemi yaparak müşteri hesap raporunu alabilirsiniz.


müşteri hesap raporu


Resimde de görüldüğü üzere raporun seçimi sağlandıktan sonra hangi tarih aralığına göre rapor almak istiyorsanız o tarih aralığının girişi sağlanır. Bakiye türü kısmından size borcu olan müşterilerin raporunu çekmek isterseniz borçlu müşterilerin seçimini sağlayabilirsiniz. Hangi müşteriye ait borç durumunu kontrol etmek isterseniz o müşterinin seçimini de sağladıktan sonra yazdır butonuna tıklayıp raporu alabilirsiniz.


müşteri hesap raporu 2


Aynı şekilde müşteri hesap toplamı tarih(devirli) raporun seçimini sağlayarak da borçlu olan müşterilerinizin Müşteri Hesap Raporu yardımıyla devreden borç ve alacaklarını da görüntüleyebilirsiniz.


müşteri hesap raporu 3


Yazdır butonuna tıklayarak rapor görünümünü elde edebilirsiniz.


müşteri hesap raporu 4


Yazdır butonun altında yer alan “Yazdırma Seçenekleri” kısmına gelerek rapor tasarımınızı oluşturabilirsiniz. Şablon adını belirleyerek “Yeni Şablon Ekle” butonuna tıklayınız. Şablonunuzu oluşturduktan sonra “Göster” butonuna tıklayınız.


müşteri hesap raporu 5


Rapor tasarımı ekranı yardımıyla kendi tasarımınızı gerçekleştirebilirsiniz. Böylelikle Müşteri Hesap Toplamı Tarih ( Devirli) raporunun tasarımını gerçekleştirmiş olursunuz. Bu şablon yardımıyla raporunuzu yazdırabilirsiniz.


Müşterilerimizin Değerli Yorumları