İlişkide Olduğu Müşteriler Nedir? Nasıl Eklenir?

İlişkili müşteriler; firmaların kişilerle olan ilişkilerinin belirlenebildiği bir ekrandır.

Bir ürün veya hizmet satımında birden fazla kişi ile görüşüyor olabilirsiniz. Örneğin bir fabrika için bir anlaşma yapılacak sekreteri arayabilir, işçiler arayabilir , patron kendisi arayabilir. İlişkide olduğu müşteriler ekranından ilişki kurarak o kişinin diğer kişiyle bağlantılı olduğunu görebilir ve zorluk çekmemiş olursunuz. İşinizin takibini kolaylaştırabilirsiniz.

İlişkide Olduğu Müşterilerin bilgilerini eklemek için firma yada kişi kaydınızın kaydedilmiş olması gerekmektedir. Müşterilerinizin İlişkide Olduğu Müşterilerin bilgilerini eklemek için firma yada kişi yönetimine girdikten sonra bulmuş olduğumuz müşterinin kartına girip veya yeni bir müşteri ekleyip ;

İlişkide Olduğu Müşteriler kutucuğundan  “+” butonuna tıklayın.

Aşağıdaki anlatılan bilgileri doldurarak Kaydet butonuna tıklayabilirsiniz.

Ana Kaydın İlişkide Rolü: Oluşturduğunuz kaydın rolünün seçimini yapacağınız alandır.

Müşteri Adı:   İlişkide olduğu müşteriyi bulup klavyeden Enter  a basın müşterinizi tikleyip seçip aktaracağınız alandır.

Seçilenleri Aktar: Seçtiğiniz müşteriyi aktarmak için kullanılır.

Yeni Kayıt Oluştur: Listede bulamadıysanız kişiyi aynı sayfada iken kişi kartı oluşturabilmek içindir.

Seçilen Kayıtların İlişkideki Rolü: Seçtiğiniz kişi ile ana kayıttaki kişinin ilişkisinin ne olduğunu seçimini yapacağınız alandır.


İlişkide Olduğu Müşteriler Nedir? Nasıl Eklenir?


Seçimleri sağladıktan sonra seçilenleri aktar butonuna tıklayarak ilişkide olduğu müşterileri tanımlama işlemini tamamlamış oluruz.

Müşterilerimizin Değerli Yorumları